Tworzenie stabilności w nowym roku szkolnym

Powrót do szkoły 2020

Sezon na powrót do szkoły jest zawsze pełen wrażeń, co oczywiście niesie ze sobą pewien niepokój. W tym roku dodatkowe niepewności mogą sprawić, że Twoje dziecko będzie bardziej niż zwykle obawiać się przejścia. A jako rodzic trudno jest nie mieć kontroli nad wszystkimi aspektami tego, co może przynieść przyszłość. Jednak wciąż istnieje kilka prostych sposobów na stworzenie poczucia stabilności, które utrzyma się przez cały rok szkolny.

Twórz procedury, których możesz się trzymać

Posiadanie spójnej struktury w życiu codziennym jest pomocne dla całej rodziny! Twoje dziecko będzie czuć się bardziej komfortowo, wiedząc, czego się spodziewać każdego dnia – a ponadto, gdy Twoje oczekiwania zostaną wyraźnie zbudowane w czasie, łatwiej będzie je spełnić.

Kluczem do tworzenia trwałych procedur jest upewnienie się, że naprawdę działają one dla Twojej wyjątkowej rodziny. Na początek poświęć trochę czasu na przemyślenie preferencji i potrzeb każdego członka rodziny i wyobraź sobie, jak wyglądałby idealny dzień. Następnie pracujcie razem, aby stworzyć dzienny harmonogram, który pasuje do tej wizji. Możesz zacząć od drobnych rzeczy, mając zaledwie kilka spójnych elementów i powoli przechodzić do pełnej rutyny. Pamiętaj, aby okresowo sprawdzać, jak przebiegała rutyna, i w razie potrzeby wprowadzać poprawki, aby naprawdę działała dla wszystkich.

Jeśli Twoje dziecko jest w trzeciej klasie lub wyższej, może być gotowe do śledzenia własnego planu dnia. Pomoże im to rozwinąć umiejętności zarządzania czasem, jednocześnie pomagając tobie! Aby je wesprzeć, zapoznaj się z przydatnymi zasobami, takimi jak arkusz roboczy Mój dzień, plan tygodniowy, wykres obowiązków lub ta zabawna lista kontrolna z kredą.

Omów uczucia jako rodzina

Każdego dnia poświęć trochę czasu, aby porozmawiać o emocjach. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, jak się czuje i omów wszelkie negatywne emocje, jakie może mieć. Aby pomóc dziecku rozwinąć nawyk pozytywnego myślenia, poproś je, aby wybrało jedną dobrą rzecz, która zdarzała się każdego dnia i opisała, dlaczego to lubi.

Zachęcanie dziecka do refleksji nad własnymi emocjami, zapewniając jednocześnie przestrzeń wsparcia do dzielenia się nimi, pomoże mu nawiązać kontakt z tym, jak się czuje. I nawet jeśli trwa to tylko pięć minut, ten skoncentrowany czas osobisty będzie niezwykle pomocny na dłuższą metę.

Wspieraj rozwój społeczno-emocjonalny swojego dziecka

Istnieje wiele różnych sposobów wspierania rozwoju społeczno-emocjonalnego dziecka w domu. Możesz tworzyć zabawne zajęcia rzemieślnicze, takie jak słoik wdzięczności, butelka uspokajająca lub wewnętrzny raport pogodowy. Lub wypróbuj pozycje jogi i ćwicz uważne słuchanie. Zapoznaj się z pełną biblioteką zasobów społeczno-emocjonalnych na kolorowanki.net.pl i wybierz kilka zajęć, które Twoje dziecko pokocha.