Integracja sztuki z nauką w domu

Integracja sztuki z nauką w domu

Kocham sztukę. Lubię tańczyć, słuchać muzyki i tworzyć rzeczy własnymi rękami. Moja piwnica jest wypełniona różnymi pudełkami z materiałami do wszelkiego rodzaju dzieł sztuki, od szycia i dziewiarstwa po filcowanie i introligatorstwo. W żadnym wypadku nie jestem ekspertem, chociaż uwielbiam angażować się w projekt i patrzeć, jak ożywa.

W zeszłym tygodniu moje dzieci były zafascynowane pocztą, więc poprosiłem je, aby razem ze mną stworzyły filcowe koperty, znaczki, a nawet torbę pocztową. Jako nauczyciel w klasie, wykorzystywałem sztukę jako pomost do wspierania moich uczniów w regularnym konstruowaniu lub demonstrowaniu swojej wiedzy. Pewnego roku moja klasa w przedszkolu zamieniła całą naszą klasę w Ocean Spokojny, wraz z glinianymi rybami, ilustrowanymi przewodnikami informacyjnymi i gigantycznym, ręcznie szytym wielorybem! Chociaż był to projekt trwający semestr, koncepcję integracji sztuki można z łatwością zastosować w domu – nawet jeśli nie masz wykształcenia artystycznego.

Integracja sztuki oznacza nauczanie poprzez sztukę lub wykorzystywanie sztuki jako sposobu na wspieranie dzieci (i dorosłych!) W konstruowaniu lub demonstrowaniu swojej nauki. Lubię myśleć o tym jako o umożliwieniu dzieciom innego sposobu uczenia się, wyrażania i pogłębiania zrozumienia w dowolnej dziedzinie. Może się wydawać, że Twoje dziecko pisze własne teksty do popularnej piosenki, aby podzielić się tym, czego się nauczyło na dany temat, używając tańca do wyrażania swoich uczuć lub malując oznaki troski i wsparcia dla przyjaciół i sąsiadów, aby mogli je zobaczyć z okien. Oto kilka prostych sposobów na włączenie sztuki do codziennych zajęć w domu z dzieckiem.

Skonfiguruj obszar sztuki

Wyznacz miejsce w domu na przechowywanie materiałów o nieograniczonych możliwościach (takich jak papier, ołówki, kredki i nie tylko), z których Twoje dziecko będzie mogło korzystać samodzielnie. Utrzymanie schludnej i wypełnionej minimalną ilością materiałów przestrzeni daje dziecku ciągłe zaproszenie do tworzenia na własnych warunkach. Jest to przydatne w sytuacjach, gdy nie możesz usiąść z nimi, aby stworzyć bardziej dogłębny projekt lub musisz sam ukończyć projekt. Dzieci uwielbiają pokazywać, jak mogą odpowiadać za przestrzeń i samodzielnie się uczyć. Będziesz miło zaskoczony sposobem wykorzystania tych materiałów i tego, jak elementy ze szkoły, książek lub aktualnych wydarzeń pojawiają się w ich dziełach.

Użyj muzyki

Słuchanie i tworzenie muzyki może pomóc dzieciom nauczyć się nowych pojęć, przetworzyć ich uczucia, a nawet uspokoić ciało! Utrzymywanie muzyki klasycznej w tle, gdy moje dzieci robią się awanturnicze, pomaga nam wszystkim się uspokoić i skupić. Słuchanie piosenek o alfabecie, słowach i liczbach pomogło mojemu prawie czterolatkowi wesprzeć jego zainteresowanie czytaniem i matematyką. Piosenki mogą być również świetnym sposobem na przerwanie dnia i pomoc w rozpoczęciu nowego zajęcia przez dziecko. Na przykład zawsze słuchamy tej samej piosenki, kiedy przychodzi czas posprzątać po obiedzie. Rano puszczam tę samą playlistę na początek dnia. Rutyna związana z muzyką pomaga moim dzieciom wiedzieć, czego się spodziewać w naszym harmonogramie i zapewnia nam wszystkim spokojny sposób na ponowne skupienie się i cieszenie się tym, co robimy. Muzyka może być również świetnym sposobem na to, aby się wykręcić, wygłupiać lub zagrać w grę (pomyśl o zamrożonym tańcu, mówi Simon, a nawet na muzycznych krzesłach) jako rodzina!

Twórz z materiałów pochodzących z recyklingu

Tworzenie projektów z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu to świetny sposób na zmniejszenie ilości odpadów, zaoszczędzenie pieniędzy i zapewnienie dzieciom nieskończonych możliwości artystycznych! W codziennym życiu staraj się oszczędzać takie rzeczy, jak pudełka kartonowe, papier do pakowania, tuby papierowe, pudełka na chusteczki, butelki i kartony. W zależności od wieku Twojego dziecka możesz zdecydować się na bardziej uporządkowane podejście, projektując razem coś takiego jak ten domek dla ptaków z kartonu mleka. Możesz również przygotować różnorodne materiały i być tam, aby wspierać swoje dziecko podczas tworzenia. W zeszłym tygodniu moje dzieci używały rurek po papierze toaletowym do tworzenia lornetek, kartonów do stworzenia statku kosmicznego i projektowały własną drogę, używając resztek tektury i taśmy malarskiej.

Nawiązuj połączenia w świecie rzeczywistym

Chociaż rozmowy z Zoomem i wirtualne sale lekcyjne świetnie nadają się do utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi, rodziną, kolegami z klasy i nauczycielami, zawsze istnieje możliwość nawiązania większej liczby połączeń z nauką w świecie rzeczywistym. Rozważ przeznaczenie każdego dnia czasu na sztukę jako rodzina. Zapytaj swoje dziecko, czego nauczyło się o tamtym dniu lub czym się interesuje i idź dalej! Jeśli Twoje dziecko interesuje się kosmosem, zasugeruj zrobienie własnej papierowej rakiety podczas poznawania życia astronauty w kosmosie. Dzieci w naszej okolicy stworzyły wizualne polowanie na śmieciarzy, używając skał pokoju, które zapewniły moim dzieciom niekończące się rozmowy, gdy identyfikujemy je na każdej ulicy. Pisanie listów i używanie grafiki do ozdabiania kopert, pocztówek, a nawet samego listu może być świetnym sposobem na włączenie sztuki do pozostawania w kontakcie z ludźmi, których nie jesteśmy w stanie teraz zobaczyć.

Integracja sztuki nie musi być skomplikowana, kosztować dużo pieniędzy, a nawet wymagać specjalistycznej wiedzy w dziedzinie sztuki. Wystarczy chęć spróbowania czegoś nowego i zarezerwowanie czasu na kreatywność. Mam nadzieję, że te pomysły wzbudziły Twoje zainteresowanie wykorzystaniem przedmiotów artystycznych do pogłębienia wiedzy dzieci w domu.